Urządzanie mieszkania przed urodzeniem dziecka 

Aranżacja pokoju dla małego dziecka to ogromne wyzwanie dla rodziców. Każdemu z nas zależy, by pokój był nie tylko funkcjonalny, dobrze zorganizowany, ale i ładny. W końcu to w nim będzie rosło nasze dziecko, rozwijało się. Ważne wiec, by lubiło w nim spędzać czas. Pokój dla dziecka powinien rosnąć wraz z nim. Na początku do jego urządzenia potrzebujemy niewielu rzeczy, lecz wraz ze wzrostem dziecka, zmienia się zapotrzebowanie na urządzenie.

 

Jak urządzić mały pokój dla dziecka?

 

Już na jakiś czas przed narodzinami, musimy w naszym mieszkaniu czy domu, wygospodarować miejsce dla nowego członka rodziny. O ile w przypadku dużych domów czy mieszkań raczej nie będzie problemu z wygospodarowaniem przestrzeni, to wcale nie jest to takie proste zadanie, gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią. Pokój dziecięcy musi być niezwykle wielofunkcyjnym pomieszczeniem w naszym domu. Zazwyczaj dziecięca przestrzeń łączy wiele funkcji w jednym. To pokój do przebierania, sypialni i bawialnia w jednym, a w przypadku większych dzieci tez miejsce do odrabiania zadania i uczenia się. Zazwyczaj do aranżacji tej wielofunkcyjnej przestrzeni potrzebujemy około 7m2. To standard w polskich domach. Jak więc najlepiej urządzić mały pokój? Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju na trzy podstawowe strefy. Wielkość każdej ze stref powinna być uzależniona od wieku dziecka, a także wielkości pokoju, który mamy zaaranżować.

 

Pierwszą ze stref powinna być strefa spania. W niej główną rolę odgrywa przede wszystkim łóżko. Łóżko musi być dostosowane do wzrostu i wieku naszego dziecka. Niezwykle dobrym rozwiązaniem jest zakup łóżka, które rośnie razem z dzieckiem. Taki model łóżka na początkowym etapie życia zajmuje niewiele miejsca.

 

Drugą ważną strefą jest strefa nauki. Tu powinniśmy uwzględnić jej wielkość, biorąc pod uwagę wiek naszego dziecka. Każdy uczeń musi mieć wygodne biurko i krzesło. Nie można też zapomnieć również o regale lub półce na książki. Mniejszym dzieciom wystarczy mały stolik i krzesełko.

 

Trzecią ze stref, jest często najważniejsza dla dziecka- strefa zabawy. Tu musi pamiętać o wydzieleniu wolnego miejsca na podłodze, zabezpieczonego dywanem, ponieważ dzieci uwielbiają się bawić właśnie na podłodze. Strefa zabawy jest zwykle najbardziej problematyczna w urządzaniu, ponieważ musimy zorganizować przestrzenne miejsce na zabawki.

 

Co przygotować przed narodzinami dziecka?

 

Małe dzieci potrzebują wygodnego łóżeczka z dostosowanym materacem, przewijak i komodę na ubranka. Na tym etapie życia urządzenie pokoju dla noworodka to najmniejszy problem.

Urządzanie mieszkania przed urodzeniem dziecka 
Oceń post