Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Niejednokrotnie rodzice jednego dziecka walczą z dylematem, kiedy jest odpowiednia pora, by zdecydować się na drugie. Rodzice rozstrzygają wszystkie możliwe opcje, próbując wybrać tą najlepszą. Niestety w wielu przypadka decyzja o kolejnym dziecku nie jest łatwa. Zawsze pojawiają się niepewności, czy rodzice dadzą radę ogarnąć dwoje dzieci, czy starczy im sił, cierpliwości i finansów, kiedy rodzina się powiększy. Te wątpliwości przeżywa przynajmniej raz w życiu każda para, która chce mieć dzieci. Jednak chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy zdecydować się na drugie dziecko.

 

Decyzja o następnej ciąży powinna być dobrze przemyślana. Powiększenie rodziny to ogromna odpowiedzialność. W wielu też przypadkach chęć posiadania kolejnego dziecka podyktowana jest tym, by pierwsze dziecko miało rodzeństwo. Dla wielu par posiadanie tylko jednego dziecka uważane jest za krzywdzące, ponieważ dzieci lepiej się wychowują, kiedy mają rodzeństwo. Oczywiście nie da się jednoznacznie określić, jak duża rodzina sprzyja rozwojowi dzieci. Jednak logicznie myśląc, każdy z nas woli mieć rodzeństwo niż go nie mieć. I choć nie myślimy o tym, kiedy jesteśmy mali, to na pewno posiadanie kogoś bliskiego (brata czy siostry) jest pomocne w dorosłym życiu.

 

Kiedy drugie dziecko?

Decyzja o posiadaniu drugiego dziecka w ogromnej mierze podejmowana jest po przeanalizowaniu sytuacji finansowej. Nie da się bowiem ukryć, że dzieci wymagają dużych pokładów finansowych, w końcu każdemu z nas zależy na tym, by miały wszystko, czego pragną, były dobrze wykształcone, ponieważ są to decydujące elementy ich dalszego, dorosłego życia. Niestety coraz częściej zdarza, że małżeństwo ze względu na swoje kłopoty finansowe podejmuje decyzję o wychowywaniu jedynaka. Jest to ogromnie smutna sytuacja, ponieważ w żadnym wypadku chęć posiadania drugiego dziecka nie powinna być dyktowana warunkami finansowymi rodziców.

 

Niekiedy decyzję o drugim dziecku podejmuje się dopiero po „odchowaniu” tego pierwszego. Często rodzice podejmują decyzję o drugim dziecko, kiedy to pierwsze w jakimś stopniu się usamodzielni, podrośnie, ponieważ łatwiej jest wówczas sprawować opiekę. Niektórzy też wierzą, że większe dziecko lepiej zniesie wieść o powiększającej się rodzinie, co często odbierane jest przez dzieci jako zagrożenie ich obecnej sytuacji, miejsca w rodzinie. Pojawiające się rodzeństwo to niestety często duży problem dla pierwszego dziecka. Tu oczywiście nie ma jednej reguły, ponieważ wszystkie te kwestie są niezwykle indywidualne i w dużej mierze zależą od wychowania i nastawienia rodziców.

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?
Oceń post