Jak wybrać wózek spacerowy?

Gdy niemowlę zaczyna wykazywać coraz większą aktywność i podejmuje pierwsze próby siadania rodzice często zastanawiają się jaki wózek spacerowy będzie dla niego najlepszy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wózki spacerowe, od prostych parasolek po specjalne wózki do biegania. Pozostaje pytanie kiedy można dziecko przesadzić do spacerówki i na jakie cechy zwracać uwagę wybierając idealny model, dlatego podpowiadamy jak wybrać wózek spacerowy.

 

 

Najlepszy moment na przesiadkę do spacerówki?

 

W teorii podróże w spacerówce dziecko powinno rozpocząć gdy przestanie mu wystarczać wózek głęboki. Ten z pozoru oczywisty fakt nie jest w cale łatwy do zastosowania w praktyce. Choć w wózku głębokim mogą jeździć dzieci do dwunastego miesiąca życia, to niemowlęta które opanują sztukę siedzenia nie chcą już podróżować w pozycji leżącej. Zwykle ten moment następuje gdzieś między 6 a 8 miesiące życia dziecka. Bywa też, że dziecko rośnie zdecydowanie szybciej niż rówieśnicy. W takiej sytuacji można wcześniej przesiąść się do spacerówki, ale tylko pod warunkiem, że umożliwia ona podróż w pozycji leżącej lub niemal leżącej.

 

 

Jak wybrać wózek spacerowy?

 

Modele spacerówek potrafią bardzo różnić się od siebie, dlatego przed zakupem warto przemyśleć, jak użytkowany będzie ten wózek. Warto zwrócić uwagę nawet na mniej istotne parametry, bo ze spacerówek zdarza się korzystać nawet dzieciom czteroletnim. Czyli jest to zakup na całkiem spory kawałek czasu.

 

  1. Wielkość kółek i konstrukcja

To jaka konstrukcję wózka będzie najlepsza zależy głównie od tego jak wózek będzie wykorzystywany. Do miasta, spacerów po chodnikach oraz na zakupy w zupełności wystarczy tak zwana spacerówka. Ale taka konstrukcja zupełnie nie sprawdzi się w terenie, przez zbyt małe kółka i na ogół słabą amortyzacje. Należy trzymać się zasady, że im częściej wózek będzie wykorzystywany w terenie, na łąkach i w lasach, tym większe powinny być kółka.

 

  1. Możliwość rozłożenia oparcia

To ważna cecha zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, ale także dla tych, które preferują drzemki podczas spaceru. Dzięki temu, gdy dziecko zaśnie można rozłożyć oparcie, co znacznie poprawia komfort snu maluszka, i nie obciąża tak jego kręgosłupa.

 

  1. Waga wózka

Waga wózka ma znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze lżejszy wózek łatwiej przenieść, wnieść do tramwaju czy autobusu, czy wstawić do samochodu. Po drugie należy pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną i coraz większą część spaceru będą chciały przemierzać na własnych nogach. Lżejszy wózek w takiej sytuacji to mniejszy kłopot dla rodzica, gdy dziecko biega samodzielnie.

 

4.Składanie wózka

Możliwość łatwego i kompaktowego złożenia wózka jest ważna zwłaszcza dla tych rodziców, którzy dużo podróżują. Ale nawet jeśli wózek będzie jeździł samochodem tylko na wakacje, czy okazjonalnie w odwiedziny do rodziny i znajomych warto sprawdzić przed zakupem ile miejsca zajmuje w bagażniku.

 

  1. Łatwość prowadzenia i podbijania

To w sumie jedna z najważniejszych cech jeśli chodzi o wygodę rodzica podczas spaceru. Wózek który łatwo się prowadzi i podbija, to znaczy łatwo pokonuje przeszkody, z pewnością pozwoli rodzicom na naprawdę długie wędrówki.

Jak wybrać wózek spacerowy?
Oceń post